Son Dakika Haberleri
Başlangıç / Bilgi / İstiklal marşı kabul sürecinde neler yaşandı

İstiklal marşı kabul sürecinde neler yaşandı

Sponsorlu Bağlantılar

Rate this post

İstiklal marşı kabul sürecinde neler yaşanmıştır kısaca

İstiklal marşı Türkiye ve KKTC’nin milli marşıdır. Sözleri Mehmet Akif Ersoy’a ait, bestesi de Osman Zeki Üngör’e aittir.
Niçin yazıldı; 12 Mart 1921 yılında ulusal marş olarak kabul edilen istiklal marşı, ulusal bilinci pekiştirecek ve ulusçuluk duygusunu canlı tutmak amacıyla yazılmış çok güzel bir şiirdir.
Kabul edilme sürecinde yaşananlar; Kurtuluş savaşı yıllarında, ordu tarafından bir marş yazılma isteğiyle yazan kişiye de Milli Eğitim Bakanlığınca 500 lira ödül verilerek yazdırılmıştır. 724 şiirden 6 tanesi seçilmiş, Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi şiirleri yeterli bulmadı ve yarışmaya katılmayan Burdur Milletvekili Mehmet Akif Ersoy’a bir mektup yazıp yarışmaya katılmasını istemiştir. 12 Mart 1921 yılında seçilen 7 şiir okunmuş ve Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı şiir seçilmiş oldu. Yarışmayı kazanana verilecek olan ödülü almak istemeyen Mehmet Akif parayı bir yardım kurumuna vermiştir.


Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımızdaki Devşirme sistemi hangi padişah döneminde kuruldu isimli yazımızıda okumanızı tavsiye ederiz.

Etiket: İstiklal marşı nın kabul sürecinde neler yaşandı

İlgini Çekebilir

Haritalardan hangi amaçla yararlanılır? Söyleyiniz

Sponsorlu Bağlantılar Haritalardan hangi amaçla yararlanılır? Söyleyiniz 1 (20%) 2 votes Haritalardan hangi amaçla yararlanılır? …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.